Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de vechime in munca

Buna ziua.
Am avut un CIM timp de 2 ani si lucram 4 ore/zi.
As vrea sa va intreb ce perioada de vechime in munca am pentru cei 2 ani lucrati.
Va multumesc.
Codul muncii:

Art. 106
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Asadar, 1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.

Durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.