Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu veri primari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu veri primari

buna am o intrebare va rog sa ma lamuriti a murit o verisoara primara,ea nu a fost casatorita niciodata fratii nu are ,parinti nu are ,in schimb sunt 2 frati primari in viata si 4 sunt morti va rog sami spuneti au dreptul copii de veri decedati?va multumesc astept rasp
Frati primari?
Sau veri primari, ati vrut sa spuneti.
Codul civil prevede faptul ca au vocatie succesorala numai rudele pana la gradul 4 inclusiv.
Copiii de la verii primari, deja sunt rude de gradul 5, deci nu vor dobandi nimic.
va multumesc din suflet atunci copii de la verii nu au dreptul la succesiune, intra numai verii primari care traiesc sa inteleg,chiar daca merge in instanta cred ca nu au castig de cauza e adevarat ?astept rasp multumesc
ContSters424612, utilizator
Art. 963
Moştenitorii legali
(1) Moştenirea se cuvine, în ordinea şi după regulile stabilite în prezentul titlu, soţului supravieţuitor şi rudelor defunctului, şi anume descendenţilor, ascendenţilor şi colateralilor acestuia, după caz.
(2) Descendenţii şi ascendenţii au vocaţie la moştenire indiferent de gradul de rudenie cu defunctul, iar colateralii numai până la gradul al patrulea inclusiv.