Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestarea si castigarea unui Proces Verbal in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestarea si castigarea unui Proces Verbal in conditii de bezna totala

Buna seara,

Pe 19.03.2016 am fost oprit si amendat cu 630 ron pentru viteza in interiorul localitatii, desi masina de politie inregistra o buna bucata de tronson in afara localitatii, deoarece era la maxim 50 de metrii de intrarea in localitate.

Agentul constatator a decis sa fiu amendat cu frumoasa suma de 630 de lei tinand cont ca "am incalcat legea" desi in interiorul localitatii eram in limita admisa de lege, in pozele pe care le veti regasi in link-ul de mai jos Politia "a omis" sa puna si restul imaginilor pe care eu le-am vazut la locul incidentului si anume vitezele de 56km / h respectiv 51km / h.

Poze/video/documentatie -> [ link extern ]

Am "atacat" PV-ul in instanta si dupa multe alte amanari avem in cele din urma un termen de judecata in 04.04.2017, dar dovezile prezentate de politie, in umila mea experienta sunt relativ nule, deoarece in momentul "incidentului" afara era bezna totala.
De asemenea in momentul incidentului cu mine in masina se aflau 2 martori, martori care-mi pot sustine integral povestea, in cele din urma adevarul.

Imi cer scuze, nu am vazut optiunea de atasament pe forum, am atasat documentatia digitala in link-ul de mai sus.

Am nevoie de ajutor tinant cont ca suntem in data de 14.03.2017, chit ca este el platit sau gratis, nu stiu cum si sub ce forma sa raspund la intampinarea primita de Politie, deoarece dansii au invocat tot felul de articole care "depasesc" experienta mea in acest domeniu. (documentatia este in format fizic, dar o pot digitaliza pentru informatii suplimentare)
JohnnyofRC, utilizator
Bezna totala nu e un motiv de anulare. Camera video atasata radarului stie sa filmeze si noaptea,iar detectorul radar e la "datorie" zi si noapte.

Teoretic politia trebuie sa va fi trimis un film in copie, nu doar imagini. Daca n-a facut asta cereti prin raspunsul la intimpinare, sau chiar la termenul care il aveti, sa prezinte aceasta proba spre consultare, ca sa puteti observa mai bine desfasurarea "actiunii". De exemplu, daca in acelasi cadru in care apareti in culpa exista si alte masini, e foarte posibil ca nu dvs. sa fiti vinovatul, ci alt autovehicul. Deasemenea ar fi trebuit sa ataseze odata cu intimpinarea, in copie (tiparita, sau format electronic) atestatul operatorului radar care apare cu ID pe film sau poze, avizul metrologic al aparatului, precum si instructiuni despre cum se interpreteaza aceste informatii de pe inregitrare, ca sa nu mai spun ca puteti cere si o copie a manualului de utilizare a radarului.

Manualul original il puteti citi aici:
[ link extern ]

"Historically, traffic radar has displayed the strongest target. Case law has centered on the ability of the radar operator to confidently identify what vehicle is associated with t hat indication.Modern DSP radar such as the BEE III can process many targets at the same time, but there is no practical way to display multiple targets and associate them with the corr ect vehicles."

In traducere: Dintotdeauna aparatul radar a afisat cea mai "puiternica" tinta (viteza ce a mai mare depistata). Jurisprudenta in aceasta cauza este bazata pe abilitatea operatorului de a identifica cu certitudine care vehicul este asociat cu viteza respectiva indicata. Radarele moderne DSP, cum ar fi BEE iii (in Romania se mai cheama si AUTOVISION) pot procesa multe tinte in acelasi timp, dar nu exista nici un mod practic de a afisa mai multe tinte (viteze depasite) asociate cu vehiculele care le corespund.

In plus, articolele la care face referire politia le cautati si vedeti ce inseamna, nu e mare lucru, toate fac trimitere la niste legi. Nu cred ca veti gasi pe cineva pe acest forum sa va redacteze raspunsul la intimpinare si sa studieze in locul dvs.

Studiati deasemeni si norma de metrologie care ar fi trebuit respectata: NML 021-05/2005.
De ex.:
3.5.1. Înregistrările efectuate trebuie să cuprindă cel puţin următoarele:
- data şi ora la care a fost efectuată măsurarea;
- valoarea vitezei măsurate;
- imaginea autovehiculului, din care să poată fi pus în evidenţă numărul de înmatriculare al acestuia.

Studiat si alte subiecte asemanatoare dezbatute pe acest forum, atil la cod rutier, cit si la contencios administrativ.
Buna dimineata,

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat acestei discutii si pentru raspunsul detaliat.
Imi este "teama" ca nu voi putea formula un raspuns adecvat fara ajutorul unui avocat specializat in astfel de cazuri. Politia intradevar a trimis si un filmulet in format .avi in care abia se vede masina mea in momentul in care este surprins si numarul la 46km/h, nu eram singur pe drum, aveam masini si pe celalalt sens si in spate, dar calitatea filmuletului este foarte proasta, tot ce se vede este un punct alb de lumina (pe langa alte lumini) care vine spre radar si atat.

Sunt un om foarte corect, iar daca Politia avea dreptate plateam cei 315 lei (jumatate in 48h) fara nici o discutie si fara nici un circ, dar Politia NU are dreptate, ce au facut dansii reprezinta un abuz, iar eu in afara de cei doi martori aflati cu mine in masina in momentul incidentului, nu am nici o modalitatea de a demonstra ca intradevar nu am depasit viteza legala admisa in interiorul localitatii.

In "intampinarea" facuta de Politie acestia specifica ca au anexat la dosar:
(dar eu nu am primit decat cd-ul cu ce am anexat mai sus + filmuletut)

- imputernicire
- intampinare
- raportul agentului constatator
- copie dupa atestatul de operator
- copie dupa buletinul de verificare metrologica
- copie registrul radar
- extras din manualul aparatului radar
- plansa fotografica

* cum am spus si mai sus, nu am primit NIMIC din cele mentionate.

Am nevoie de ajutorul unui avocat specializat / sau experimentat in acest sector, pot face si eu propria "cercetare" si analiza pe intampinarea primita, dar nu am experienta necesara de a formula corect tot ceea ce vreau sa spun in "raspunsul la intampinare".

Va doresc o zi frumoasa tuturor,
Ionut
Martorii nu au cum sa certifice in fata instantei faptul ca ati circulat cu o anumita viteza. Nu pot demonstra asta.

Ce fel de cadre v-a aratat politia, astfel incit masina dvs. sa fie identificabila (cf art. 3.5.1. din NML 021-05/2005, ce vi l-am citat anterior) si sa se vada ca ati circulat cu viteza peste limita admisa ?

Derulati acel filmulet cu viteza redusa din player si opriti-l ori de cite ori e nevoie, pentru analiza.

Daca pe film masina dvs. apare clar , cu numar, doar in imaginea cu 46 de km/h o atasati raspunsului la intimpinare ca dovada (inscris, pe care semnati "conform cu originalul" si spuneti de unde e extrasa) si spuneti ca asta reiese din filmul trimis instantei de politie in intimpinare, Cum NML 021-05/2005 prevede clar la 3.5.1 ca asa se admit probele de imagine motivati astfel in raspunsul la intimpinare.

Nu e rau sa consultati si un avocat, puteti sa va reprezentati singur, daca vreti, in continuare, dar daca va doriti sa cistigati, mergeti macar pentru consult si ajutor la raspuns. Nu veti fi primit cu bratele deschise de judecator, prioritate au avocatii, asa ca macar formulati-va in scris foarte bine apararea.

Daca nu aveti decit filmul pe CD si nu v-a venit nici un alt document anexat, fie el si in format electronic, desi e mentionat in intimpinare, faceti si aceasta mentiune in raspunsul dvs. Pina nu le primiti, procesul se va tot amina.
Buna ziua,

Cadrele sunt aici -> [ link extern ]
Filmuletul nu este inca uploadat, dar il voi pune diseara cand voi ajunge acasa, ideea este ca singurul cadru in care se vede numarul masinii CLAR, este cel cu 46km/h si cel de dinainte lui (care nu este pus de politie) de 51km/h, in rest pe filmulet sunt doar luminite (ca si in pozele din linkul de mai sus)

Vreau sa consult un avocat sa pot formula un raspuns competent la intampinarea Politiei, de asemenea vreau sa castig pentru ca stiu atat eu cat si cei 2 martori ca am dreptate, nu am nici acum o problema sa platesc amenda, am o problema cu principiul dreptatii care este luat in bataie de joc in aceasta tara, mori cu tot cu dreptatea si adevarul tau in brate.

Singurele lucruri care au venit Fizic de la Politie sunt:

- cd-ul cu imaginile si filmuletul
- raspunsul la intampinare care are 3-5 pagini

Va multumesc in continuare pentru suport.
Sunteti cumva avocat / ma puteti ajuta mai mult in aceasta postura ?
M-ar interesa sa colaboram.

Ionut
JohnnyofRC, utilizator
Si filmul aici -> [ link extern ]

JohnnyofRC a scris:

Buna ziua,

Cadrele sunt aici -> [ link extern ]
Filmuletul nu este inca uploadat, dar il voi pune diseara cand voi ajunge acasa, ideea este ca singurul cadru in care se vede numarul masinii CLAR, este cel cu 46km/h si cel de dinainte lui (care nu este pus de politie) de 51km/h, in rest pe filmulet sunt doar luminite (ca si in pozele din linkul de mai sus)

Vreau sa consult un avocat sa pot formula un raspuns competent la intampinarea Politiei, de asemenea vreau sa castig pentru ca stiu atat eu cat si cei 2 martori ca am dreptate, nu am nici acum o problema sa platesc amenda, am o problema cu principiul dreptatii care este luat in bataie de joc in aceasta tara, mori cu tot cu dreptatea si adevarul tau in brate.

Singurele lucruri care au venit Fizic de la Politie sunt:

- cd-ul cu imaginile si filmuletul
- raspunsul la intampinare care are 3-5 pagini

Va multumesc in continuare pentru suport.
Sunteti cumva avocat / ma puteti ajuta mai mult in aceasta postura ?
M-ar interesa sa colaboram.

Ionut