Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... incetare contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

incetare contract de inchiriere

buna ziua. incerc de cateva sapamani sa reziliez un contract de inchiriere si nu gasesc raspund nicaieri despre modul in care as putea face asta. motivul pentru care vreau sa rup contractul este faptul ca apartamntul este la ultimul etaj si la prima ploaie a plouat in casa. propritarul este o persoana cu care nu te poti intelege. eu nu am ocuit deloc acolo doar urma sa o fac . i-am dat 1700 de lei (850 chiria si 850 garantie). cand am fost sa ii arat ce e in apartament si sa ii dau cheile era sub influenta bauturilor alocoolice si a inceput sa tipe . nu vreau sa mai am de a face cu asemenea persoane si vreau sa rezliez contractul. ce pot face? multumesc
Contractul este inregistrat la Anaf?
Daca nu va intelegeti amiabil cu proprietarul sa incheiati contractul atunci mai stati o si apoi plecati. Garantia nu cred ca o veti mai primi daca spuneti ca individul este prieten cu bautura. Nu cred ca ar mai avea garantia sa vi-o restituie.
Vedeti ce clauze de reziliere sunt in contract.
ideea este alta. eu m-am mutat de acolo. de fapt nu am stat deloc acolo. nu vreau nici bani inapoi si nici altceva. i-am dat si cheile. vreau doar sa nu mai am treaba cu aeast persoana si sa rupa contractul ca sa nu ma trezesc dupa ceva vreme ca ii datorez bani ca nu am platit chiria...
Sunteti chiriasul ideal pe care si-l doresc toti proprietarii!

Ii trimiteti o notificare prin posta cu confirmare de primire prin care il anuntati cu privire la denuntarea contractului de inchiriere pentru nerespectarea clauzelor privind buna folosinta a locuintei si ii solicitati restituirea garantiei.
Functie de raspuns o lasati moarta!