avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

Angajatorul poate sa impuna salariatului ca in decursul unui an sa nu aiba mai mult de 20 zile de concediu medical?
Poate angajatorul sa limiteze imn vreun fel dreptul angajatului la concediu medical ori de cate ori ii este necesar?
Cel mai recent răspuns: phonearena , utilizator 13:37, 15 Martie 2017
Nu poate, acest lucru nu este in atributiile angajatorului.
OUG 158/2005 stabileste duratele maxime ale concediilor medicale pe coduri de indemnizatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari legislative ordinul 15/2018; oug 99/2017 benji2018 benji2018 Legislatia domeniului prevede: - NORMĂ din 5 ianuarie 2018 de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Manuasz Manuasz Bună ziua, ma numesc Ciprian eu de mic am probleme cu coloana, dar din 2014 ma tot plimb pe la doctori, neurochirurgie, și neurologie, am maduva spinarii ... (vezi toată discuția)
Plata concediu medical sch sch Cum e mai bine platit un concediu medical pentru 2 satamani consecutive, daca este acordat de luni pana vineri, de doua ori- , sau daca se da fara ... (vezi toată discuția)