Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

Angajatorul poate sa impuna salariatului ca in decursul unui an sa nu aiba mai mult de 20 zile de concediu medical?
Poate angajatorul sa limiteze imn vreun fel dreptul angajatului la concediu medical ori de cate ori ii este necesar?
Nu poate, acest lucru nu este in atributiile angajatorului.
OUG 158/2005 stabileste duratele maxime ale concediilor medicale pe coduri de indemnizatii.