Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suma suplimentara suprapunere nasteri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suma suplimentara suprapunere nasteri

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
-primul copil s-a nascut pe 18.02.2015
-am optat pt CIC de 1 an
-am beneficiat de stimulent de insertie la intoarcerea la serviciu
-pe 18.09.2016 s-a nascut al doilea copil, inainte ca primul sa implineasca 2 ani

Cei de la social imi spun ca NU beneficiez de suprapunerea de drepturi, ca as fi avut dreptul doar daca se suprapunea CIC 1 cu CIC 2 , insa in normele de aplicare a OUG111/2010 este mentionat si stimulentul de insertie la situatiile de suprapunere.

Multumesc
adelaneagoe, utilizator
Normele de aplicare a OUG 111/2010 nu prevad acordarea stimulentului de insertie in caz de suprapunere.

art.12
(5) În situaţia în care unul dintre părinţi se află în plata stimulentului de inserţie acordat în condiţiile alin. (1) şi celălalt părinte se află într-o situaţie de natură a genera un nou concediu pentru creşterea copilului, se poate opta fie pentru continuarea acordării stimulentului de inserţie, până la împlinirea de către primul copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, cu respectarea prevederilor alin. (4), fie pentru suspendarea plăţii stimulentului de inserţie şi acordarea concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului, cu respectarea prevederilor art. 8, precum şi ale art. 9 alin. (4) şi art. 17 alin. (3) din ordonanţa de urgenţă.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Stiu ca nu pot primi stimulent de insertie daca primesc indemnizatie. Intrebarea se referea la suma suplimentara pt suprapunere nasteri.
As vrea sa stiu clar cine poate beneficia de aceasta?
[ link extern ]
Suma suplimentara se acorda numai in situatia in care persoana in cauza se afla in CCC , nu in plata stimulentului de insertie.

Am mai gasit acest raspuns pe site, situatia este similara, de aceea as vrea sa ma lamuresc
www.avocatnet.ro/content/for...
Si in acel link , raspunsul este destul de clar : "pe perioada suprapunerii nu vom primi stimulentul de insertie".