Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parcelarea unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parcelarea unui teren

Buna ziua! Detin un teren de 5400 mp cu doar 17 m deschidere la strada. As vrea sa-l parcelez, dar ar trebui sa fac un drum de acces. Acesta va ramane privat pt proprietarii parcelelor. Trebuie sa vand si drumul in parti egale viitorilor proprietari? Cum se procedeaza in astfel de cazuri? Este o latime minima prin lege a drumului de acces? Multumesc!
...pt parcelare va trebuie cert de urbanism de la primarie...specificati ca in urma parcelarii va trebuie un drum de acces si in cert de urb se va specifica dist minima a drumului...
cand il parcelati trebuie sa un drum de servitute iar o data cu parcela vindeti si o cota din drumul de acces.
de exemplu, faceti 7 parcele si cand vindeti una din ele veti vinde si cota de 1/7 din drumul de acces.
ovi_dragomir poate se pricepe mai bine la calcule.

cam asa este...
In cazurile pe care le-am intalnit, latimea minima ceruta a drumului de acces a fost de 3,5 m.