Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere copil pentru angajatii care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere copil pentru angajatii care au contract de munca part time sau munca fractionata

Buna ziua,
Sunt gravida iar in luna august urmeaza sa nasc.
Am inceput sa ma interesez despre indemnizatia de crestere copil si ma intereseaza daca in situatia mea pot primi indemnizatie de crestere copil?

In ultimii doi ani de munca am avut multe luni cu norma de munca fractionata. IATA mai jos cum va arata cel mai probabil situatia mea la momentul in care voi putea depune dosarul cu cererea pentru indemnizatia de crestere copil :

Ianuarie 2015 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Februarie 2015 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Martie 2015 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Aprilie 2015 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Mai 2015 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Iunie 2015
Iulie 2015
August 2015
Septembrie 2015
Octombrie 2015
Noiembrie 2015 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Decembrie 2015 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Ianuarie 2016 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Februarie 2016
Martie 2016
Aprilie 2016
Mai 2016
Iunie 2016 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
Iulie 2016 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
August 2016 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
Septembrie 2016 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
Octombrie 2016 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
Noiembrie 2016 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
Decembrie 2016 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
Ianuarie 2017 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
Februarie 2017 - contract de munca cu doar doua ore de munca sambata (doar 8 ore de munca pe luna)
Martie 2017 - contract de munca cu norma intreaga (cu 8 ore/ zi de lucru)
Aprilie 2017 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Mai 2017 - contract de munca cu norma intreaga (cu 8 ore/ zi de lucru)
Iunie 2017 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
Iulie 2017 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru)
August 2017 - contract de munca cu norma intreaga ( cu 8 ore/ zi de lucru) este programata nastere

Va multumesc pentru timpul acordat!
Buna ziua, nu conteaza ce durata ati avut pe contractul de munca... In noua legislatie spune ca trebuie sa aveti 12luni lucrate in ultimii doi ani... De exemplu eu am intrat in indemnizatie avand 10luni lucrate pe 4ore... Cateva luni la somoaj fupa studii o suma mica de bani...si 3 luni cu 8ore.
1. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de durata timpului de munca mentionat in c.i.m.- norma intreaga sau timp partial.

art.2 din OUG 111/2010
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
....

Din interpretarea acestui articol reiese ca legiuitorul nu a conditionat acordarea indemnizatiei pentru CCC de durata timpului de munca (norma intreaga sau partiala). Asadar, poate beneficia de aceasta indemnizatie orice persoana care a realizat în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, in baza oricarui tip de c.i.m. indiferent de durata timpului de munca.

In speta, perioada in care ati lucrat cu timp partial nu va afecteaza dreptul de a beneficia de indemnizatia pentru CCC

2. Ordinul MMFPS 1474/2011:
Situatie: Poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului persoana căreia, din cauza restrângerii activităţii angajatorului, i s-a redus programul de lucru la două ore/zi şi salariul în mod corespunzător, pe o perioadă de 3 luni?

Solutie: Perioada de întrerupere temporară a activităţii din iniţiativa angajatorului este considerată perioadă asimilată în contextul OUG nr. 111/2010, care prevede la art. 2 alin. (5) lit. f) că cele douăsprezece luni de eligibilitate pot fi constituite integral şi din perioada în care persoana se află în întrerupere temporară a activităţii din iniţiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivi legii. Totodată, şi o singură oră de activitate efectuată pe zi este suficientă pentru a asigura eligibilitatea la indemnizaţia pentru creşterea copilului. De asemenea, este necesară prezenţa la dosar a documentului de la angajator care să certifice măsurile luate de acesta, cum ar fi: reducerea programului de lucru, concedierea colectivă etc. Prin urmare, în situaţia în care angajatorul certifică prezenţa zilnică, iar în adeverinţa de venituri eliberată de acesta sunt precizate perioadele în care sunt realizate venituri supuse impozitului pe venit, inclusiv perioadele de şomaj tehnic, dacă acestea există, persoana este îndreptăţită să beneficieze de indemnizaţie pentru creşterea copilului.