Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat în concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat în concediu

Buna seara. Am și o problema pe care nu știu Cum sa o rezolv. Am o salariata care am aflat ca ar vrea sa se pensioneze pe caz de boala. A lipsit de la munca în jur de 10 zile după care a adus concediu medical. Am fost nevoita sa mai angajez încă o salariată în plus pentru a face tura ei . Ea sa lăudat pe la una din colege Cum ca o sa stea numai în concedii și ca eu sunt obligata sa o țin pe ea așa
În concedii și ca o sa îmi aducă concedii în continuare.Am aflat ca nu sta nici acasă ba mai mult soțul doamnei ar fi luat bilet la tratament și ca o sa se duca și domnia ei .
CE POT FACE PTR DESFACERE CONTRACT MUNCA.?Va multumesc.
Bună seara!

Deci toată perioada în care a absentat a fost acoperită de certificate de concediu medical?
Pentru că dacă așa este situația, nu îi puteți înceta unilateral contractul. Codul muncii prevede următoarele:
"Art. 60. [interzicerea concedierii cu caracter temporar]
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legi;"
Da știu asta. Dar ce pot face pentru încetarea contractului de munca?Pentru ca ea ăsta urmărește sa ia concedii medicale și ea nici nu este așa bolnava Cum pretinde.Știu ca eu trebuie sa îi plătesc concediile și apoi o sa recuperez banii după 1 an dacă nu mai bine de la casa de asigurării.dar problema este alta eu am 3 angajate o chirie foarte mare , plătesc tva, contribuțiile la stat și nu îmi pot permite sa o plătesc și pe ea în condițiile în care ea face asta intenționat. CE AS PUTEA SA FAC CU EA?
1. Va trebui sa optati pentru una din variante :
- fie pe concedierea disciplinara

Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii (sau persoana imputernicita de angajator);
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

- fie pe concedierea pentru desfiintarea postului

Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si eliberarea adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.

Situatii pe care le puteti aplica imediat dupa terminarea concediului medical.

2. In concediu medical nu poate sta pana la nesfarsit.

"Numărul maxim de zile remunerate pentru incapacitate temporară de muncă este de 183 de zile în interval de un an.

O altă excepție prevăzută de Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005 este durată maximă de acordare a concediului și a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă în cazul unor boli speciale, perioadă ce poate ajunge până la 1 an și 6 luni, în condițiile legii.

La certificatele medicale cu durată peste 90 de zile, prelungirea trebuie aprobată de medicul expert al asigurărilor sociale, iar plata indemnizației se va face până la împlinirea termenului de 183 de zile. Însă, medicul expert poate emite avizul de pensionare de invaliditate după împlinirea termenului de 90 de zile a concediului medical, caz în care plata indemnizației aferente se va face până la sfârșitul lunii următoare celei în care s-a emis avizul, respectând durată maximă de acordare a concediului."
www.avocatnet.ro/content/art...
Mulțumesc pentru răspuns. Vroiam sa mai întreb dacă este legal ca salariata sa plece în concediu cu soțul care la rândul. Lui a luat bilet la tratament prin casa de pensii iar ea se afla în concediu medical?
Puteti sesiza Casa de Asigurari de Sanatate.