Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Internare azil batrani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Internare azil batrani

Buna seara.Bunicu are pensie de stat si pensie de handicap...Pentru internarea intr-un azil cum procedez,.Bunica nu il mai poate ingriji si nu are alte rude .Pot folisi ambele pensii pentru plata intretinerii la azil? Multumesc
Nu există pensie de handicap, ci e vorba de o prestație socială numită și indemnizație.
Interesați-vă la azil, pentru că din câte știu, e posibil să nu mai primească indemnizația de handicap dacă este internat într-un centru de bătrâni bolnavi, ci numai pensia pentru limită de vârstă care trebuie să acopere costurile lunare ale azilului.
Prima dată trebuie să găsiți un loc liber la un azil, și apoi să discutați și costurile, și veniturile pe care le realizează bunicul.
Multumesc frumos ,insa pensia pentru limită de vârstă .- 1000lei nu acopera costurile lunare ale azilului. Noi putem contribui cu o suma dar nu este suficienta dansul fiind o pers. semidependenta costurile sunt mai mari comparativ cu o pers. care este in varsta .insa nu are nevoie de ajutor .Ne-am gandit ca primind aceasta indemnizatie o putem folosi pentru plata costurilor de la azil.