Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de venit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de venit

Buna ziua. Am solicitat in urma cu 8 zile o adeverinta de venit de la angajator. In cate zile trebuie eliberat un astfel de document ? Angajatorul amana eliberarea acestei adeverinte. Cum as putea sa procedez ? Multumesc anticipat
La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registrul privat/public, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registrul privat/public şi din dosarul personal/profesional, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.