Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii acordare Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii acordare Concediu fara plata

Buna ziua,
In prezent sunt in concediu ingrijire copil iar la terminarea acestuia as dori sa cer angajatorului concediu fara plata pentru un an de zile. Regulamentul intern prevede insa o durata maxima de 60 de zile pentru concediul fara plata. Codul muncii prevede ca durata concediului fara plata se stabileste de comun acord intre angajat si angajator, credeti ca pot obtine in baza acestei prevederi din codul muncii concediul fara plata pentru un an de zile? Sau regulamentul intern al angajatorului este deasupra codului muncii?
Art. 153 C.mun.
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, se respecta reg.intern.
Multumesc