avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plase gratuite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plase gratuite

Firma de termopane vrea sa acorde clientilor plase antiinsecte gratuite.
Directorul vrea sa evidentieze aceasta in factura, le trecem odata cu + si apoi cu -
in contul 667?
Este reducere comerciala sau financiara?
Eu stiu ca reducerea financiara-scontul se acorda daca a platit inainte de termen.
In contract trebuie trecut plasele gratuite?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 09:59, 17 Septembrie 2009
Da,le treceti prin contul 667 cu "+ " si "-" ,intr-adevar e o reducere comerciala si o veti evidentia si in contract si pe factura.
niko 94 a scris:

Firma de termopane vrea sa acorde clientilor plase antiinsecte gratuite.
Directorul vrea sa evidentieze aceasta in factura, le trecem odata cu + si apoi cu -
in contul 667?
Este reducere comerciala sau financiara?
Eu stiu ca reducerea financiara-scontul se acorda daca a platit inainte de termen.
In contract trebuie trecut plasele gratuite?


Trebuie trecute in contract, dar nu inteleg de ce nu le treceti pe factura la pret 0.
La descarcarea din gestiune treceti valoarea la pret de achizitie 667=3....
Daca faceti fact cu + si cu -, cea cu minus este considerata un retur si trebuie sa va incarcati din nou gestiunea cu acea plasa pe care evident ca nu o mai aveti. Ct 667 cu + si - da rulaj si sold 0 si oricum nu va ramine evidentiata nici o reducere financiara.
Cel mai bine este sa treceti in contract in ce conditii acordati acea plasa (in functie de o anumita cant de marfa cumparata de client, in functie de valoare a acesteia, in functie de modalitatea si termenul de plata etc). Apoi o facturati cu 0 iar desc din gest o contati 667=371 (sau nota compusa in functie de tipul de gestiune).
Ultima modificare: Marți, 15 Septembrie 2009
t.simona, utilizator
Articolul contabil este 411=%
704
4427
667 -
704=200 valoare geam+50 valoare plasa
667= -50 valoare plasa?
Va rog,imi spuneti daca este bine.Multumesc
niko 94 a scris:

Articolul contabil este 411=%
704
4427
667 -
704=200 valoare geam+50 valoare plasa
667= -50 valoare plasa?



N-am inteles mare lucru din nota de mai sus. In primul rind pt ca eu nu as face niciodata 411=667 - pt ca 667 este ct de activ.
Eu as face 411=%
701 200 lei termopan
707 0 lei plasa (presupun ca o cumparati de la cineva) sau 701 0 lei (daca este din productia proprie)

Pt descarcarea din gest a plasei:
- in varianta in care este cumparata si vinduta fara modificari: 607=371 50 lei
- in varianta in care este prod proprie: 601=301 cu val mat prime
345=711 cu val plasei (50 lei)
667=345 cu val plasei (50 lei)

Mentionez ca cei 50 lei reprezinta pretul de achizitie sau costul de productie in cazul plasei.
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2009
t.simona, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilizare mic dejun vlad.aurelia vlad.aurelia Ma confrunt cu umatoarea situatie: -in luna august au cazare in valoare de 10000 lei din care valoarea micului dejun este de 2000 lei.In acesta valoare ... (vezi toată discuția)
711 in bilant mmanu mmanu buna ziua folosesc contul 711 variatia stocurilor pentru a evidentia cresterea in greutate animale, la o ferma, problema este ca nu am sold la cont la ... (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune gabitza1980 gabitza1980 Buna ziua.Am si eu urmat.situatie: 1.o societate neplatitoare de TVA care desf.comert.cu amanuntul : CANT.=25 BC P.U = 1.3 RON/BC ... (vezi toată discuția)