Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua. As dori să stiu dacă am custodia exclusivă a copilului pot părăsi România fără procură?
Da. Trebuie să prezentați la ieșirea din țară hotărârea judecătorească legalizată.
Adrian ALBU, Avocat
Nu, nu aveti nevoie de declaratia de acord a tatalui minorului daca prin hotarare definitiva instanta a dispus ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre dvs.
Mai ramane problema relatiilor personale cu minorul daca prin hotarare aveti si un program de vizita stabilit.

Art. 30. - legea 248/2005 mod. si compl.prin legea 169/2016
(1) Organele poliției de frontieră permit ieșirea din țară a cetățenilor români minori numai dacă sunt însoțiți de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
.................................................
c) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărți de identitate/cărți electronice de identitate și care călătorește în străinătate împreună cu unul dintre părinți i se permite ieșirea în aceleași condiții și împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declarația celuilalt părinte, numai dacă părintele însoțitor face dovada faptului că i-a fost încredințat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă sau că exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătorești rămase definitivă și irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătorești rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013;