Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire,succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire,succesiune

vreau o lamurire in urmatoarea situatie,dupa decesul fratelui meu este de impartit casa si gradina 6/8,intre sotia supravietuitoare si doi frati vii,se tine cont ca este casa parinteasca a celor doi frati vii,cum se face imparteala,cat primeste fiecare,mai precis cate optimi mosteneste fiecare,sotia supravietuitoare nu a contribuit cu nimic la intretinerea casei, nici la reparatii doar a profitat de naivitatea fratelui ea fiind mult mai tanara ca fratele.
:O
Cota fratelui se va imparti pe jumatate intre sotie si frati. Jumatate ia sotia, jumatate impart fratii.
Pt ce ati intretinut, puteti avea un drept de creanta, pare ca oricum nu va intelegeti si o sa va judecati.