Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restituire garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restituire garantie

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti care este perioada maxima de restituire a garantiei in bani de catre angajator.

Multumesc
Legea nr.22/1969
art.16
Garantia în numerar şi dobinda aferenta pot fi ridicate de către gestionarul titular al carnetului de consemnare la încetarea contractului sau de muncă sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, în situaţia în care nu a cauzat o paguba sau cînd paguba a fost acoperita în intregime. Agentul economic, autoritatea sau institutia publică sînt obligate, în aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, în termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare împreună cu o comunicare către Casa de Economii şi Consemnatiuni în care să se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.
......