Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecerea la microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecerea la microintreprindere

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Societatea la care lucrez a realizat in anul 2016 venituri de 1353520 lei, aproximativ 300000 euro, este platitoare de impozit pe profit , are 13 angajati si domeniul de activitate este productie de tamplarie pvc .
Intrebarea este daca trebuia sa trecem de la 1 februarie 2017 , la microintreprindere, si daca da ce as mai putea face acuma,

Multumesc anticipat,
Felicia
Da trebuie. Mariti capitalul social la 45.000 lei pana la 31.03.2017 si veti putea trece din nou de la 01.02.2017 la impozit pe profit.

Acum insa trebuie sa depuneti 010 pt trecere la micro de la 01.02.2017 si D101 pe ian 2017.

Cod Fiscal:

(52) Prin excepție de la prevederile art. 47, microîntreprinderile existente care au subscris un capital social de cel puțin 45.000 lei pot opta să aplice prevederile titlului II începând cu 1 ianuarie 2017 sau cu trimestrul în care această condiție este îndeplinită. Opțiunea este definitivă, cu condiția menținerii valorii capitalului social pentru întreaga perioadă de existență a persoanei juridice respective. În cazul în care această condiție nu este respectată, persoana juridică aplică prevederile prezentului titlu începând cu anul fiscal următor celui în care capitalul social este redus sub valoarea de 45.000 lei, dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute la art. 47. Ieșirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor ca urmare a opțiunii se comunică organelor fiscale competente, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală. Calculul și plata impozitului pe profit de către microîntreprinderile care optează să aplice prevederile titlului II se efectuează luând în considerare veniturile și cheltuielile realizate începând cu trimestrul respectiv.

(7) Pentru anul 2017, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 47 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2017, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 25 februarie 2017 inclusiv. Prin excepție de la prevederile art. 41 și 42, până la acest termen se va depune și declarația privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obținut în perioada 1 - 31 ianuarie 2017. Rezultatul fiscal se ajustează corespunzător acestei perioade fiscale.
Ioan Petru Butariu, Contabil