Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care nu are alte venituri decat cel obtinut in urma unui contract de mandat - este asimilat salariilor ,si careia i se retine cota de 10,5 % ca" angajat" poate sa solicite iesirea la pensie in momentul indeplinirii conditiilor standard de varsta iar perioada cat a lucrat cu contract de mandat poate fi considerata vechime in munca.
Cu multumiri.
Perioada cat a lucrat cu contract de mandat nu constituie vechime in munca.

Art.16 C.mun.
....
(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
....

Prevederile Codului Muncii nu sunt aplicabile contractului de mandat.

Daca persoana in cauza indeplineste conditiile de iesire la pensie, atunci isi poate depune cererea de acordare a pensiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic