Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... clarificare date din sentinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

clarificare date din sentinta

Buna ziua!
avand in vedere finalizarea unui dosar de partaj am primit sentinta in care scrie:
,,ia act ca nu s au solicitat cheltuieli de judecata de catre reclamanta,,
,,ia act ca paratul ca solicita cheltuielile de judecata pe cale separata,,
1.va rog sa-mi explicati aceste lucruri pe intelesul unuor ,,oameni de rand,,
2.am drept de apel ,pot solicita acesta pt neintelegerea cu plata pensiei ?
nu de la introducerea actiunii ci din momentul din care nu am mai contribuit asa cum am mentionat in intampinare.
3. in calitate de parte parata ce trebuie sa fac ref la cheltuieli de judecata?
va multumesc!

;

ALBERTO58, utilizator
Iată ce spune legea:

Art. 532 noul cod civil - Data de la care se datorează pensia de întreţinere.

(1) Pensia de întreţinere se datorează de la data cererii de chemare în judecată.

(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordată şi pentru o perioadă anterioară, dacă introducerea cererii de chemare în judecată a fost întârziată din culpa debitorului.

Data de la care se acordă pensia de întreţinere coincide cu data cererii de chemare în judecatâ. Ca atare, pensia se acordă numai pentru viitor, dat fiind faptul că scopul urmărit este acela al satisfacerii nevoilor curente ale creditorului, prezumându-se că acesta nu s-a aflat în nevoie atât timp cât nu a solicitat întreţinere.

Majorarea sau micşorarea cuantumului obligaţiei de întreţinere operează tot de la data introducerii cererii (de majorare sau reducere a pensiei de întreţinere).
Dapix, utilizator
Buna ziua,
1. ia act ca reclamanta nu solicita cheltuieli de judecata - adica doamna nu a cerut cheltuieli pentru avocat, taxa de timbru si/sau expertize acestea urmand a fi suportate doar de domnia sa!
2. ia act ca paratul va solicita cheltuieli pe cale separata - adica va rezervati dreptul, daca doriti, sa cereti cota de cheltuieli facute de dumneavoastra (avocat, taxe , experti) o puteti solicita de la doamna printr-unh alt dosar.
3. Nu inteleg problema cu pensia minorului/minorilor, pentru ca nu ati explicat-o.
4. puteti exercita calea de atac a apelului pentru motivele pe care le considerati de cuviinta.
Cat priveste explicitarea sentintei, daca este cazul, va sfatuiesc sa o solicitati, daca este cazul, conform art. 443 C.Pr.Civ.
Art. 443 Cod Procedura civila
Lămurirea hotărârii şi înlăturarea dispoziţiilor contradictorii
(1) În cazul în care sunt necesare lămuriri cu privire la înţelesul, întinderea sau aplicarea dispozitivului hotărârii ori dacă acesta cuprinde dispoziţii contradictorii, părţile pot cere instanţei care a pronunţat hotărârea să lămurească dispozitivul sau să înlăture dispoziţiile potrivnice.
(2) Instanţa va rezolva cererea de urgenţă, prin încheiere dată în camera de consiliu, cu citarea părţilor.
(3) Încheierea se va ataşa la hotărâre, atât în dosarul cauzei, cât şi în dosarul de hotărâri al instanţei.
Din cate inteleg ati avut avocat in acest dosar, de ce nu-i solicitati lui explicatii?
multumesc!

-nu am avut avocat,m am reprezentat singur;nu am platit nicio taxa,nicio expertiza;
pe scurt personal eu nu am platit nimic;
-reclamanta a platit taxapt divort atat stiu...
-in hotarare scrie,,plata pensiei de la data promovarii cererii,,-aproximativ 12 luni;
-in intampinare (depusa mult mai tarziu,de la deschiderea divortului),am mentionat ca am contribuit 8 luni la cresterea minorului;dar dupa acesta si-a schimbat domicililu(nu am stiut unde este plecat cu mama),nu am mai avut cui sa-i dau
-pot face apel pe acest motiv?
ALBERTO58, utilizator
Buna ziua,
Da, acesta este un motiv de apel.
Va trebui sa dovediti cele sustinute.
Sa inteleg ca in sentinta sunteti obligat sa platiti pensia de la data introducerii iar dumneavoastra ati platit cam 8 luni ramanand cam 4 restante.
-asa este, ati punctat bine!!!
-e nevoie de martor?
-in ancheta sociala care s-a facut si in raportt scrie clar acest lucru,pot sa ma bazez pe el,partial?
-taxa de timbru care ar fi valoarea ei de plata?