Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de Urbanism de Instrainare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de Urbanism de Instrainare

Buna ziua,

As dori sa stiu daca la instrainarea unui teren este obligatoriu obtinerea unui Certificat de Urbanism de Instrainare? Si daca e nevoie, as dori sa stiu unde gasesc aceasta lege?

Multumesc
Nu este nevoie. Certificatul de urbanism se solicita doar in anumite situatii; construire, demolare, modernizare.La instrainare este nevoie de cadastru.
Succes
Multumesc pentru promptitudine,

Dar la notar mi s-a spus ca e obligatoriu. Precizez ca sunt din Cluj-Napoca (in ideea ca poate aici e vre-o hotarare locala) si ca in ii nevoie si de dezmembrare in cadrul contractului de vanzare-cumparare.
...certificatul de urbanism este obligatoriu si in cazul intocmirii actelor notariale de dezmembrare, comasare sau creaare de servitute sub sanctiune nulitatii absolute...