Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Coproprietate fortata, drept de folosinta a spatiilor ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Coproprietate fortata, drept de folosinta a spatiilor comune fara schimbarea destinatiei

Am in proprietate un apartament intr-un imobil vechi, ai carui locatari manifesta un dezinteres total pentru conservarea, reparatiile si modernizarea spatiilor comune.
Imobilul are pod/uscatorie/boxe care ocupa un etaj intreg si sunt in paragina, curte interioara, tot in paragina, unde proprietarul de la parter interzice abuziv accesul celorlalti , scara de serviciu si, la fiecare etaj, balcoane de serviciu care sunt ocupate abuziv de proprietarii care au iesire spre ele.
Cartea funciara a blocului a disparut si administratia sustine ca nu poate fi refacuta. Proprietarii care folosesc abuziv partile comune nu poseda acte justificative.
Intrebarea mea este urmatoarea: Cum anume imi pot exercita dreptul de folosinta asupra partilor aflate in proprietate fortata / comuna si cum pot afla care sunt acestea? Care este destinatia curtii interioare a unui bloc si in ce acte ar trebui prevazuta? Poate fi folosita curtea interioara a blocului pentru depozitarea unor bunuri , pentru amenajarea unui spatiu de relaxare, fara a I se schimba destinatia initiala, caz in care este necesar acordul tuturor proprietarilor ? Se pot amenaja in curtea interioara a blocului mici dependinte pentru folosinta locatarilor, fara acordul celor aflati in imediata vecinatate (proprietarul de la parter, care are iesire din apartament direct in curtea interioara a blocului )? Se poate ridica problema partajului proprietatii fortate, in legatura cu podul/mansarda blocului si curtea interioara, si in ce conditii?
Multumesc.
Discutati toate aceste aspecte intr-o adunare generala a membrilor asociatiei.
Alegeti-va presedinte si membri in comitetul executiv dintre cei capabili sa faca ceva bun in asociatia dumneavoastra.