avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzare uscatorie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzare uscatorie bloc

Vreau sa cumpar uscatoria blocului in care locuiesc si sa o transform intr-un apartament de locuit. Este posibil? Daca da, ce acte/demersuri/autorizatii/cheluieli etc presupune acest lucru? Cu multumiri,
Cel mai recent răspuns: danutza33 , utilizator 03:51, 20 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Materializarea interesului dv implica procedura complexa prevazuta concret in art 36,art 40 din L nr 196/2018
Initial este necesar acordul individual al tuturor proprietarilor care sa renunte la cota parte parte comuna
Ulterior este necesar acordu/avizele/autorizatiile necesare prevazute in legislatia in vigoare
Uscatoria imobilului de ocuit in comun cunoscut fiind faptul ca reprezinta o singura incinta nu puteti sa o modificati/amenajati intr-un apartament de locuit care implica o anumita suprafata minima,bae,bucatarie dependinte
Pentru schimbare destinatie spatiu cu alta destinatie decat acea de locuit este necesar acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Pentru amenajare spatiu cu destinnatia de locuit conditionat de modificarile pe care le intentionat de executat
Trebuie sa cunoasteti ca uscatoria reprezinta parte comuna,respectiv instalatiile din uscatorie reprezinta parte comuna
Art 37 al 6 precizeaza concret conditiile in care pot fi modificate instalatiile interioare aflate in partea comuna,respectiv cu realizare de referat tehnic de specialitate emis de furnizorul de utilitati
Referatul tehnic este obligatoriu pentru acordul adunarii generale a membrilor proprietari
Traiam cu impresia ca e necesar acordul a 2/3 din proprietari. Conform noii legi din sept 2018, e practic imposibil sa obtii acordul tuturor celor 40-50 de proprietari dintr-un bloc de 10 etaje, cunoscut fiind ca multi au probleme psihice, sunt speriati si au imaginatie bogata,
La cata hartogaraie e de facut, la cate avize, acorduri, referate tehnice, drumuri - mai bine lipsa.

Oare cu o terasa goala, fara nimic pe ea, e mai simplu? Banuiesc ca tot trebuie acordul tuturor proprietarilor, dar macar nu s emai pune problema de referate tehnice, schimbare destinatie spatiu si mai stiu eu ce...
Ultima modificare: Duminică, 18 Noiembrie 2018
danutza33, utilizator
Situația este controversată.
Ar fi bine sa mergeți la CF ca sa va informati.

Fiind proprietate forțată si perpetua exista probleme juridice cu înstrăinarea.
Am auzit însă ca s-ar fi făcut vânzări desi nu am vazut un asemenea act.

Va trebuie acordul tuturor proprietarilor de apartamente în conditiile în care se accepta transferul dreptului de proprietate de CF.
Ce este CF?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detin o uscatorie intr-un bloc, ce pot face cu ea? garetbora garetbora Ce fac cu uscatoria? Detin o uscatorie intr-un bloc, ce pot face cu ea, sta inchisa. Daca nu am apa nu am ce sa fac cu ea. Si nu e ok sa platesc intretinere si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am achizitionat de curand o uscatorie. problema e ... garetbora garetbora Buna ziua. Am achizitionat de curand o uscatorie. Problema e ca nu am racordare la apa si canalizare. Iar conductele de apa si canalizare nu trec prin perete ... (vezi toată discuția)
Modificare cf uscatorie/pod in apartament hernancattaneo hernancattaneo [b]Buna ziua[/b], am achizitionat in 2019 un pod/mansarda unui bloc care este transformat intr un apartament foarte frumos. In CF apare etaj Pod , Uscatoria ... (vezi toată discuția)