Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetatean american in romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetatean american in romania

Buna ziua,

Prietenul meu este cetatean american si intentioneaza sa se mute definitiv in Romania, in Bucuresti, si sa caute un job aici si sa locuim impreuna. Daca el vine aici definitiv, ce anume trebuie facut ca sa poata sa inceapa sa si munceasca si sa poata sta aici oricat? Care sunt conditiile de sedere ale unui cetatea american in Romania si pe ce perioada, daca sederea definitiva e conditionata de casatorie ....
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!
Multumesc
cerere tip
2. cartea de identitate a cetăţeanului român în original si copie
3. certificat de casatorie, naştere în original si copie
4. declaraţia scrisă din care să rezulte că străinul nu mai are încheiată o altă căsătorie (în cazul căsătoriei
5. certificatul de naştere al copilului, cetăţean român, rezultat în urma convieţuirii dintre solicitant şi cetăţeanul român şi declaraţia în formă autentică a cetăţeanului român din care să rezulte că aceştia convieţuiesc (în cazul concubinajului fără căsătorie)
6. dovada detinerii spatiului de locuit corespunzator
7. dovada mijloacelor de întretinere
8. certificat medical eliberat de o institutie sanitara publica sau privata din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune în pericol sanatatea publica
9. dovada asigurarii medicale, pe toata perioada pentru care se solicita prelungirea dreptului de sedere
10. 2 fotografii dimensiune 3/4
11. pasaportul în original si copie
12. taxa de prelungire a dreptului de sedere - contravaloarea a 60 USD în lei, achitati la Trezorerie + borderoul de schimb valutar
13. taxa cerere 3,2 RON
14. taxa permis de sedere - 394,35 RON - platibili la C.E.C.

Deci trebuie depuse aceste acte aici la ambasada SUA sau unde?
Iar in urma acestor demersuri in ce calitate poate sta aici, poate dobandi cetatenia sau doar rezident?
E nevoie sa ne casatorim dupa ce vine ca totul sa fie ok?
De locuit o sa locuim cu chirie.

Multumesc