Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... bilant asociatie nonprofit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

bilant asociatie nonprofit

Am o nelamurire...

O Camera de Comert...ca si asociatie non-profit...depune bilanturi...??

Multumesc
Da, anual pentru exercitiul incheiat la 31.12.
unii ziceau ca nu... de ex , eu lucrez de curand la CCItaliana pt Ro si aveam niste curiozitati...

Multumesc mult pt raspuns :)
Potrivit art.28 coroborat cu art.1 din Legea nr.82/1991, ONG-urile au obligatia sa intocmeasca situatii financiare anuale, inclusiv in situatia fuziunii, divizarii sau incetarii activitatii acestora, in conditiile legii.
Termenul de depunere este de 120 de zile de la incheierea exercitiului financiar.
Multumesc mult pentru raspunsuri! Daca voi avea detalii va mai scriu :)
O camera de comert isi poate deschide un alt punct de lucru (in afara de sediul social) pentru anumite activitati sociale? Care este procedura si ce acte trebuiesc pentru asta.
Banuiesc ca nu mai trebuie o inregistrare la ONRC, ci doar o hotarare a Consiliului director si eventual actul pe spatiul respectiv, cu contract de inchiriere sau comodat ..

Multumesc mult !!