Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestație dispoziție stabilire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestație dispoziție stabilire salariu

Am deposedat contestație la dispoziția de stabilire salariu din 1.02 .2017 si nu am primit nici un fel de răspuns. Ce fac acum? Cui ma adresez?
Instantei de judecata. Sunteti functionar public sau personal contractual?
Funcționar public
In ce termen trebuie sa ma adresez instanței de judecată?
Legea 284/2010
art.30
(1) Soluţionarea contestaţiilor în legătură cu stabilirea salariilor de bază individuale, a sporurilor, a premiilor şi a altor drepturi care se acordă potrivit prevederilor prezentei legi este de competenţa ordonatorilor de credite.

(2) Contestaţia poate fi depusă în termen de 15 zile lucrătoare de la data luării la cunoştinţă a actului administrativ de stabilire a drepturilor salariale, la sediul ordonatorului de credite.

(3) Ordonatorii de credite vor soluţiona contestaţiile în termen de 10 zile lucrătoare.

(4) Împotriva măsurilor dispuse potrivit prevederilor alin. (1) persoana nemulţumită se poate adresa instanţei de contencios administrativ sau, după caz, instanţei judecătoreşti competente potrivit legii, în termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicării soluţionării contestaţiei în scris.

Mulțumesc!