Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimb loc de munca dupa terminarea ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimb loc de munca dupa terminarea ccc

Buna seara,am si eu o intrebare,doua de fapt...momentan sunt in concediul de crestere al copilului...insa in septembrie as dori sa reincep activitatea la serviciu.problema este ca nu vreau sa ma mai intorc la vechiul loc de munca ci la un altul..imi pot face angajarea la noul loc de munca sau intai trebuie sa ma intorc la primul loc apoi sa demisionez?acum..a doua intrebare...noul loc de munca este practic cu jumatate de norma..in acest caz..pot beneficia de stimulentul de insertie pana face copilul 3 ani?multumesc
1. Puteti reveni in activitate la un nou loc de munca. In acest caz, daca nu mai doriti continuarea activitatii la vechiul loc de munca, va trebui sa depuneti o cerere de incetare a c.i.m. fie cu acordul partilor, fie prin demisie si in acelasi timp sa semnati noul c.i.m.

2. Acordarea stimulentului de insertie nu este conditionata de durata timpului de munca mentionata in c.i.m. - norma intreaga sau timp partial.