Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces civil

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Daca o persoana care este implicata intr-un proces civil a decedat inainte de solutionarea procesului, ce responsabilitate revine mostenitorilor? Sunt acestia implicati in vreun fel? Sau pot acestia dezbate succesiunea?

Va multumesc.
Atata vreme cat instanta a fost investita prin cererea introductiva de instanta procesul se suspenda , si sa da termen pentru introducerea in cauza a mostenitorilor.
;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In cazul d-voastra opereaza suspendare cauzei pana la stabilirea succesorilor si introducerea acestora in respectivul proces.
Mostenitorii, nu numai in cazul prezentat, au toate drepturile si obligatiile defunctului pe care l-au mostenit.
Pot dezbate succesiunea si pot proceda la iesirea din indiviziune.Insa trebuie sa o si accepte , adica in termen de la 6 luni de la deschidere , de la decesul autorului , fie tacit , fie expres , sa-si manifeste vointa de a succede .Altminteri , erezii devin straini de succesiune.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Imi cer scuze, nu cunosc termenii :( Puteti sa explicati ce inseamna "iesirea din indiviziune", si a "devni strain de succesiune"?

Va multumesc!
Acceptarea succesiunii de care ati amintit se poate face , expres , printr-o declaratie data in fata notarului public , sau tacit, prin acte care lasa sa se intrevada intentia de a deveni succesor -( plata de impozite , instrainare de bunuri ), in termen de 6 luni de la succesiunea deschisa prin moarte.
Dezbaterea succesiunii, respectiv iesirea din indiviziune prin partaj , se pot efectua numai daca succesiunea a fost acceptata.

Trebuie sa-ti doresti sa devii mostenitor.;)

Odata acceptata succesiunea , vor fi transmise catre mostenitori datoriile , creantele , si sarcinile acesteia.
;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat