avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces civil

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Daca o persoana care este implicata intr-un proces civil a decedat inainte de solutionarea procesului, ce responsabilitate revine mostenitorilor? Sunt acestia implicati in vreun fel? Sau pot acestia dezbate succesiunea?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:52, 22 Septembrie 2009
Va multumesc pentru raspunsuri!
In acest caz insa, exista vreo cale legala prin care mostenitorii sa nu fie introdusi in acest proces civil?
in situatia in care succesorii nu accepta succesiunea , ei vor fi considerati straini de succesiune .
ca atare, nu vor putea fi introdusi in proces, neavand calitate procesuala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent! succesiune fara acord? PME PME Sotul este decedat, sotia este in viata, iar unul din cei 6 copii nu este de acord cu deschiderea succesiunii. Fara acordul acestuia se poate imparti partea ... (vezi toată discuția)
Deschidere mostenire LUMITM LUMITM Ar trebui sa deschidem succesiunea in urma decesului bunicii mele, suntem 5 mostenitori dintre care 4 doresc deschiderea succesiunii iar unul dintre cei cinci ... (vezi toată discuția)
Legea succesiunii AndreeaSc88 AndreeaSc88 Buna ziua, am o intrebare legata de legea succesiunii. Contextul este urmatorul: tatal meu biologic (parintii mei s-au despartit acum 30 ani, tatal meu nu s-a ... (vezi toată discuția)