Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cuantum retineri salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cuantum retineri salariale

Buna ziua

Un salariat are 2 popriri de la institutii diferite, popriri care au fost instituite.
Pe langa acestea, salariatul a depus o cerere pentru ca societatea sa-i vireze lunar la o cooperativa de credit (gen CAR) o suma de bani.
Impreuna cu aceasta plata, cuantumul retinerilro depaseste jumatate din venitul lunar net.
Cele 2 popriri au fost calculate corect fata de venitul lui, insa la aceste se adaug CAR, care este la cerere.
Se poate lua in cosiderare cererea salariatului ca si "poprire", astfel incat toate 3 adunate sa nu depaseasca jumatate din venitul net?

Multumesc
Poprirea se infiinteaza in baza unui titlu executoriu ... cererea salariatului nu constituie un astfel de document.