avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit Prima Casa, vanzatorul foarte bolnav, posibil ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit Prima Casa, vanzatorul foarte bolnav, posibil sa decedeze pana la finalizarea creditului

O vecina foarte bolnava trebuie sa vanda garsoniera in care locuieste pentru a putea plati centrul in care va fi dusa pentru îngrijiri, pentru ca nu poate avea nimeni grija de ea. Eu as vrea sa o cumpar dar prin credit Prima Casa. Ce se intampla daca doamna decedeaza pana se aproba creditul,? Poate sa-i faca procura notariala altei persoane sa se ocupe de vanzare in numele ei? Mi-as dori sa o pot ajuta, cu avansul dat la semnarea antecontractului ar avea o sansa la o ingrijire decenta. Dar ce fac daca nu rezista pana la finalizarea
creditului?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: biulian , utilizator 20:39, 26 Martie 2017
Nu are mostenitori?
Daca decedeaza inainte de finalizarea tranzactiei cui ii veti plati restul de pret?
Are un baiat dar care nu a putut fi gasit pana acum si o sora de 80 de ani.
Nu ar fi mai bine pt dvs daca ati incheia cu dansa un contract de intretinere ?
Nu stiu cum e cu contractul de intretinere. Ce presupune acesta?
Sa o îngrijiți dvs în schimbul casei. Puteți plati pe cineva sa aibă grija de ea cat sunteți la munca.
Oricum, e mai bine pt ea sa rămână în casa ei, bine îngrijită, iar pt dvs mult mai ieftin, ca nu o sa prestați prea mult timp.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Martie 2017
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Deces promitent vanzator amavrancea amavrancea Buna ziua, Intentionez sa cumpar o locuinta de la un domn in varsta de 67 ani fara nici o ruda. Daca intre momentul semnarii antecontractului si a platii unui ... (vezi toată discuția)
Valabilitate procura - mandant decedat catalin20152015 catalin20152015 Buna ziua , Unchiul meu mi-a facut o procura notariala prin care m-a imputernicit sa il reprezint la instrainarea unei proprietati din provincie. In luna ... (vezi toată discuția)
Ajutooor !!! dorin2007 dorin2007 pentru vanzarea unui imobil,unul dintre mostenitori a imputernicit alt mostenitor(sora lui) pt a se putea semna vanzarea imobilului in absenta acestuia(pt ca a ... (vezi toată discuția)