Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obtinerea actului de divort in original
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Obtinerea actului de divort in original

Buna ziua.
Am nevoie de ajutor in legatura cu obinerea documentului in original de divort. Am fost casatorit in brasov, eu fiind cu domiciliul din bucuresti acu 4 ani si de doua luni de zile mi-a expirat buletinul, si trebuie sa-l reinoiesc. Problema e ca atunci cind m-am dus in bucuresti sa-mi reinoiesc buletinul mi-au spus ca am fost casatorit si ca trebuie sa vin cu documentul de divort in original. Dar eu nu am originalul ci copie de pe documentul de divort. Considerand faptul ca am fost casatorit in brasov si toate documentele de casatorie au fost facute acolo, cum as putea sa ridic acel document de divort in original si de unde? Pe urma eu am avio in 3 zile si nu mai pot sa ma ocup de asta pentru ca trebuie sa plec la munca, si ma intrebam daca pot sa-l imputernicesc pe tata sau fratele sa ridice acel document de divort in original, din brasov si mai departe daca poate fi imputernicit pentru a-mi face si buletinul?
Va rog mult ajutatima ca habar nu am. Am cautat vreo 3 zile pe internet dar nu exista nicio informatie oficiala sau generala despre asta.
Ati divortat prin instanta? Daca da, solicitati instantei o copie legalizata de pe sentinta de divort. In fata instantei, tatal sau fratele va poate reprezenta prin procura notariala data in acest sens.