avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie CAP cumulat pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie CAP cumulat pensie urmas

Bună ziua, mama mea are o pensie de CAP din 30,08,1996, din 2000 a avut pensie de urmas pentru 2 persoane ,dînsa impreuna cu mine până in 2005 când am terminat facultatea si prin decizia din 30,11,2005 a fost recalculată pensia doar pentru ea.
Pensia de CAP nu a fost mărită în anii din urmă când a fost introdusă acea pensie minimă,si nici anul acesta , marirea din 2017 constă doar din modificarea valorii punctului de pensie.
Pot să cer la Casa de pensii Vaslui o recalculare sau o fi corect calculat cuantumul pensiei?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:46, 28 Martie 2017
Nu mai exista pensie de CAP.
Au fost introduse in sistemul public odata cu recalcularea in baza O.U.G.4/2005:

Art. 6

(3) Pentru pensiile cărora le sunt aplicabile prevederile art. 1921 din Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, aflate în situația prevăzută la alin. (2), partea din cuantumul pensiei care se suportă de la bugetul de stat este cea corespunzătoare punctajului mediu anual aferent fiecărui an util realizat în cadrul fostelor unități agricole cooperatiste, a fiecărui an de contribuție realizat de țăranii cu gospodărie individuală din zonele necooperativizate sau perioadelor de contribuții realizate în condițiile Legii nr. 80/1992 privind pensiile și alte drepturi de asigurări sociale ale agricultorilor, republicată, cu modificările și completările ulterioare, punctaj mediu anual avut până la data recalculării.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

180 lei pensie pentru 34 ani de munca dandanaua dandanaua Persoana pensionată a lucrat 17 ani în CAP (are norme pentru 17 ani integrali în CAP) si 17 ani (1973-1992) la stat, in comert. In cei 17 ani lucrati in ... (vezi toată discuția)
Pensie de agricultor ana_lov3s_u ana_lov3s_u Bunica mea are pensie de urmas (de stat, nu de agricultor) si pensie de agricultor din 1993. Nu a fost la nici o recalculare a pensiei de agricultor. Daca isi ... (vezi toată discuția)
Cum se face cumularea pensiei de cap de 0,25 pct cu pensie de stat 0,92 pct Octavian Hiera Octavian Hiera bunicii mei au lucrat 10 ani la au lucrat 10 ani la CAP si 25ani la stat .mentionez ca ia venit sa plateasca 5000 lei ron din ... (vezi toată discuția)