Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie CAP cumulat pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie CAP cumulat pensie urmas

Bună ziua, mama mea are o pensie de CAP din 30,08,1996, din 2000 a avut pensie de urmas pentru 2 persoane ,dînsa impreuna cu mine până in 2005 când am terminat facultatea si prin decizia din 30,11,2005 a fost recalculată pensia doar pentru ea.
Pensia de CAP nu a fost mărită în anii din urmă când a fost introdusă acea pensie minimă,si nici anul acesta , marirea din 2017 constă doar din modificarea valorii punctului de pensie.
Pot să cer la Casa de pensii Vaslui o recalculare sau o fi corect calculat cuantumul pensiei?
Nu mai exista pensie de CAP.
Au fost introduse in sistemul public odata cu recalcularea in baza O.U.G.4/2005:

Art. 6

(3) Pentru pensiile cărora le sunt aplicabile prevederile art. 1921 din Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, aflate în situația prevăzută la alin. (2), partea din cuantumul pensiei care se suportă de la bugetul de stat este cea corespunzătoare punctajului mediu anual aferent fiecărui an util realizat în cadrul fostelor unități agricole cooperatiste, a fiecărui an de contribuție realizat de țăranii cu gospodărie individuală din zonele necooperativizate sau perioadelor de contribuții realizate în condițiile Legii nr. 80/1992 privind pensiile și alte drepturi de asigurări sociale ale agricultorilor, republicată, cu modificările și completările ulterioare, punctaj mediu anual avut până la data recalculării.