Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata partiala restanta chirie boxa + plata la zi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata partiala restanta chirie boxa + plata la zi pentru un nou contract

Sunt presedintele(ales de 2 saptamani) unei asociatii de proprietari .
Am inmanat ,unui proprietar ,o notificare pentru neplata(3ani si 2 luni nu a platit nimic) unei boxe inchiriate.Totodata am semnat un nou contract de inchiriere pentru boxa.
In urma notificarii ,acest proprietar a propus :sa achite lunar luna in curs si echivalentul la o luna pentru debitul restant.Nu doreste eliberarea boxei.Doreste sa achite lunar 1+1
Comitetul executiv a fost de acord si astfel am semnat cu totii un proces verbal pentru ca acest proprietar sa pastreze boxa si sa achite lunar echivalentul lunii in curs si echivalentul unei luni din datorie.
Problema este la administrator.El nu doreste plata pentru luna in curs pana nu achita toata datoria si el propune sa-l dam afara din boxa inchiriata-ceea ce noi nu dorim.
Ne sfatuiti cum sa procedam? Administratorul nu doreste sa-i treaca pe chitanta suma pentru restanta+suma pentru luna in curs
Nu administratorul hotaraste acest lucru ci dvs. impreuna cu comitetul executiv.
Nu va luati dupa el, daca nu vrea sa faca o singura chitanta sa faca doua.
Important este sa va recuperati banii, daca il dati afara ce rezolvati?
Nu veti lua bani nici pe chiria din urma nici pe chiria actuala.
Si, ma rog, de ce nu doreste acest lucru onor d-nul administrator ?
Cum isi justifica dezacordul ?
Administratorul spune ca nu se poate completa chitanta pentru chirie boxa luna in curs daca nu s-a achitat soldul din urma vechi de 3 ani.
Administratorul vrea sa stinga toata datoria din urma si nu vrea sa elibereze chitanta pentru plata chirie luna in curs
Daca nu am dovada plata luna in curs trebuie sa-l evacuez pe chiras in 15zilie de la neachitarea platii
Administratorul propune sa stinga in fiecare luna datoria pana ajunge la zero si sa nu-i elibereze chitanta cu plata lunara la zi pt.boxa,dar astfel eu sunt nevoit sa-l dau afara din boxa pe chirias .Noi dorim sa-l lasam pe chirias sa achite luna in curs si sa plateasca pentru o luna din urma,astfel chiriasul achita lunar cat pentru 2 luni

Dom'le, administratorului i s-a urcat democratia la cap?
Omul achita o suma si pe chitanta se poate scrie cam asa:
150,00 lei
- 125, 14 lei intretinere ian. 2017;
- 24, 86 lei Fd.repar. ian.2017 + ian 2014;
In fisa de cont a proprietarului, dupa incasare sa-i bifeze luna pentru care plateste (luna curenta si luna restanta)
Sigur, in loc de Fd. reparatii (acolo se duc banii?), poate sa scrie Fd. boxe).
Da, administratorul dvs. este cam comod, tre' sa mai scrie doua randuri pe chitanta si sa mai faca o bifa, dar are o jena...
D'ale administratorilor gandiri!

Succes!
Eu cred ca adm are dreptate. Orice incasare se face in functie de vechime, prima se plateste cea mai veche , aceasta este prevazut inclusiv in codul civil (nu sunt de specialitate dar acesta discutie am citito intro alta discutie referitor la plata restantelor )

ynocentta 27.03.2013
NCC art. 1506-1509 adoptat prin Legea nr. 287/2009, republicata cu modificari si intrata in vigoare de la 01.10.2011.
georgeiuly, utilizator