Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mare contribuabil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mare contribuabil

Buna ziua,

As dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Firma la care lucrez a luat fiinta in Ian. 2008, fiind divizata dintr-un mare contribuabil. Ea la randul ei e mare contribuabil, dar in urma bilantului depus pt. 2008 nu mai indeplineste criteriul cifrei de afaceri pt. a fi mare contribuabil. Cei de la directia de adm. a marilor contribuabili din Bucuresti mi-au spus ca daca nu va mai indeplini acest criteriu ( in baza bilantului de pe 2008) va fi trecut automat la directia din raza municipiului unde are sediul social. Acest lucru nu s-a intamplat, imi puteti spunde daca dansii au omis sa-mi mai spuna ceva? Mai era vreun alt criteriu de indeplinit?

Va multumesc
Ordin nr. 2036/2008 pentru modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 753/2006 privind organizarea activitatii de administrare a marilor contribuabili
Publicat in Monitorul Oficial nr. 504 din 04/07/2008
2. La articolul 5, alineatul (5) va avea urmatorul cuprins:
"(5) Contribuabilii mari a caror cifra de afaceri in anul precedent este inferioara celei prevazute la lit. A din anexa nr. 1, precum si contribuabilii nou-infiintati care nu realizeaza investitii la nivelul prevazut la lit. D din aceeasi anexa vor fi scosi din administrare dupa 4 ani consecutivi in care nu indeplinesc aceste criterii de selectie."
textul integral aici: [ link extern ]