avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinte.

Buna ziua,

Numele meu este Marian Moise si va scriu in atentia legii 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinte in localitatea Timisoara.
In data de 13.01.2017 mi-am depus dosarul avand numarul de inregistrare CT2017-000269, cu un total de 47 de puncte.
In acelasi timp si sora mea si-a depus dosarul.

In ANEXA 1 LA HCL NR.193/15.11.2016 a regulamentului art. 9 alin. (2) spune:

"Pe lângă documentele obligatorii prevăzute la alin.(l), solicitantul va depune, în vederea
efectuării evaluării punctajului deţinut, următoarele documente:
i) extras de cont cu economiile personale (depozit bancar deschis pe numele titularului,
soțului/soției sau părinților, de minim 40.000 lei sau echivalentul în valută, condiție ce trebuie
îndeplinită și la data atribuirii efective a terenului);"

Nu este precizat nicaieri in regulament ca extrasul de cont cu economiile personale trebuie sa fie "dublu". Atat dosarul meu, cat si al surorii mele, contine acelasi extras de cont (al tatalui meu).
Dupa ce am vizualizat lista desfasurata cu punctaje de pe site-ul "TION" ([ link extern ] ").
Iar eu aflandu-ma pe locul 183 cu 32 de puncte, neacordandu-mi-se cele 15 puncte.

Mai mult, chiar daca extrasul de cont poate fi "folosit" de o singura persoana, desi nu este precizat nicaieri in regulament (dupa cum am argumentat mai sus), de ce i-au fost acreditate punctele surorii mele si nu mie avand in vedere ca eu am fost cel care a depus dosarul inaintea ei.

Nu cred ca este vorba despre o greala deoarece aceste dosare au fost analizate si rasanalizate. A fost vorba de rea vointa si mai mult decat atat.

Va las mai jos link-uri pentru legea 15/2003 cat si cele doua anexe privind regulamentul si criteriile de selectie.

Avand in vedere ca perioada pentru depunerea contestatilor este una scurta, si anume ultima zi fiind in data de 3.04.2017 orice raspuns m-ar ajuta.

Legea 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală
[ link extern ]

ANEXA 1 LA HCL NR.193/15.11.2016 - R E G U L A M E N T
Pentru stabilirea metodologiei cadru de repartizare a terenurilor atribuite în baza Legii
15/2003 republicată privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuințe
proprietate personală
[ link extern ]

ANEXA 2 LA HCL NR.193/15.11.2016 - Criterii suplimentare de selecţie a solicitanţilor de loturi de teren pentru construire de
locuinţe în baza Legii 15/2003
[ link extern ]

Intrebari:

- Ce demersuri as putea face pentru a-mi rezolva situatia?
- Daca, de exemplu sora mea si-ar retrage cererea (ea oricum nefiind castigatoare cu tot cu cele 15 puncte acordate) atunci, in mod automat mi s-ar acorda mie cele 15 puncte?
- Se poate retrage o cerere facuta la primarie la cererea solicitantului?

PS: Imi cer scuze daca nu am incadrat bine postarea, este prima data cand o fac.
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Teren acordat tinerilor goldstar9 goldstar9 Am vazut ca tinerii pot obtine teren gratis de la Primarie. M-ar interesa ce trebuie sa fac pentru a putea obtine terenul. Terenurile se dau prin ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa facem sa obținem un teren de la stat sa construim o casa ? Zein mona Zein mona Buna ziua , suntem doi tineri căsătoriți care vrem sa obținem un teren de la stat sa ne construim o casa . Unde trebuie sa mergem sa ne interesam și ce ... (vezi toată discuția)
Legea 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală KiralyOtto KiralyOtto Buna ziua, Doresc sa prezint urmatoarea situatie: 1. In anul 2016 (luna noiembrie), impreuna cu sotia mea, am depus dosarul in baza legii 15/2003 privind ... (vezi toată discuția)