Forum Discuţii juridice Executare silită Popriri
Discuție deschisă în Executare silită

Popriri

Buna seara! Am primit un plic de la executari silite pentru un credit pentru care nu s-a mai platit de mai mult de 3 ani. Aceasta creanta nu se prescrie? Daca da, care ar fi pasii pe care trebuie sa-i urmez? Deja mi s-a pus poprire si pe contul in care imi primesc salariul. Multumesc!
Contestati executarea. Angajativa un avocat . Dar sa aveti 15 zile de cand s-a inceput preoprirea.
Prescriptia nu opereaza din oficiu. Trebuie sa depuneti contestatie la executare in termen de 15 zile calendaristice de la data inceperii executarii in care solicitati anularea executarii ca urmare a prescriptiei dreptului la executare silita.