avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire prin executor de la Kruk.
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire prin executor de la Kruk.

Buna ziua,
Am primit un plic de la executor care instituie poprire la ordinal Kruk la un card de credit de la Garanti din 2009 care nu a mai fost platit din 2010.
Am fost contactat de Kruk prin 2015, telephonic, dar nu am recunoscut datoria si de atunci nimic.
In plic este o somatie care spune ca trebuie sa platesc in termen de 1 zi de la primire dar poprirea este ceruta in acceasi zi, nebenificiind de termenul din scrisoare.
Plicul a fost trimis la fosta mea adresa unde a fost primit de persoana care locuieste acum acolo.
Nu am fost instiintat de Garanti sau de Kruk in scris. Nimic.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Pot sa invoc prescriptia?
Care este treaba cu pretul de achizitie al creditului meu?
Vreau sa fac contestatie la executare.
Multumesc.
Aveti posibilitatea sa formulati contestatie la executare.Succes.
Puteti formula contestatie la executare silita in termen de 15 zile de la data la care ati aflat de executare.
Am spus asta.
Dar de ce sa ma iau.
Un raspusns avizat?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Aveti posibilitatea sa formulati contestatie la executare.Succes.

Buna ziua din nou,
Am intrat in posesia unor documente.
Nu inteleg foaret bine care este termenul de prescriptie.
Cand incepe si cand se termina.
Cazul meu:
- Contract de Cesiune de Creante (Garanti - Kruk) - 20.02.2015
- Data inregistarii dosarului la Judecatorie - 28.12.2017
- Incheiere judecatorie - 03.01.2018
- Infiintare poprire - 14.03.2018
- Primirea plicului - 19.03.2018.
Deci se poate invoca prescriptia?
Multumesc.
Nu avem cum sa ne dam seama daca se poate sau nu invoca prescriptia. In primul rand trebuie specificat: cand ati efectuat ultima plata, daca exista o inteelgere de plata cu creditorul sau nu. Daca nu ati platit nimic si de abia acum s-au trezit sa va execute silit, puteti formula contestatie in termen de 15 zile de la data primirii plicului ( data postei ).

Alte discuții în legătură

Va rog frumos dati-mi un sfat - executare bun comun ivanoiu ivanoiu am luat un umprumut de la cec in 2007 in valoare de 21000 ron, impreuna cu sotul. In 2010 am divortat iar imprumutul nu a mai fost platit de nici unul dintre ... (vezi toată discuția)
Prescriere executare silita alinamariananistor alinamariananistor Buna ziua,imi puteti spune va rog unde pot verifica daca mi s-a prescis executarea silita,stiu ca se poate verifica intr-o baza de date.Daca cumpar o casa si o ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare silita micheline86 micheline86 Buna ziua, Am primit un dosar de la un BEJ in legatura cu poprirea pentru neplata unui credit preluat de Kruk. Inca sunt in termen pt depunerea ... (vezi toată discuția)