Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare avantaje in natura
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare avantaje in natura

O societate comerciala doreste sa acorde salariatilor produse din productia proprie sub forma avantajelor in natura. Care sunt contributiile sociale obligatorii care se retin si monografia contabila aferenta?
Valoarea produselor in natura reprezinta salariul net. Plecand de aici se calculeaza contributiile sociale si impozitul datorate.
In codul fiscal nu se precizeaza acest lucru. Imi puteti spune daca sunt si alte norme metodologice in care se specifica faptul ca avantajele in natura sunt considerate ca sume nete?