avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare contract apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare contract apartament

Am dat imprumut de exemplu 20.000 eur unui amic , persoana respectiva nu are cum sa-mi inapoieze banii si ar vrea sa-mi dea un apartament, cum se procedeaza ca am inteles ca vanzarile se fac doar prin banca?Se poate dona ? Sau?
Cel mai recent răspuns: claudi72 , utilizator 09:32, 4 Aprilie 2017
buna ziua,
Va poate fie vinde apartamentul fie dona.
Va trebui ca imobilul sa aiba cadastru si intabulare.
La vânzare tranzacția se face prin banca si banii nu sunt!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! dețin casa _ urmare a unui proces de partaj ( tranzacție ... DaDire DaDire Buna ziua! Dețin casa _ urmare a unui proces de partaj ( tranzacție încheiată în anii \'90) O pot vinde sau dona unuia dintre copiii mei _( sau unui ... (vezi toată discuția)
Rate neplatite michi1565 michi1565 Buna ziua ,am si eu o problema ,sotul meu a facut un credit in euro prin 2008 la Pireus fara stirea mea ,deci eu nu am semnat nimic,fare girant si fara ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament sub pretul pietei prin prima casa tankolevente tankolevente Buna,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi eventual informatii daca se poate. Dorim sa achizitionam un apartament prin programul Prima Casa,proprietarul este ... (vezi toată discuția)