avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... conflict de interese
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

conflict de interese

Dacă primarul localității xy ar dori să angajeze șofer ( pe bază de concurs) pe fratele său , ar fi calificată fapta conflict de interese , interes personal ? în condițiile în care potrivit art. 76 din L.161/2003 Primarii şi viceprimarii, primarul general şi viceprimarii municipiului Bucureşti sunt obligaţi să nu emită un act administrativ sau să nu încheie un act juridic ori să nu emită o dispoziţie, în exercitarea funcţiei, care produce un folos material pentru sine, pentrul soţul său ori rudele sale de gradul I. ,dat fiind faptul că frații sunt rude de gradul II .Dar în același timp art.301 din Cod Penal încriminează o asemenea faptă până la gradul II inclusiv .Va multumesc

sa mai aiba putina rabdare si se modifica codul penal si fapta nu va mai fi considerata a fi conflict de interese

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! daca am contract de prestari servicii informatice ... Ioan.I Ioan.I Buna ziua! Daca am contract de prestari servicii informatice cu o primarie, iar intretimp fratele meu este ales viceprimar, exista conflict de interese? (vezi toată discuția)
Conflict de interese inalt functionar public eagle_free eagle_free Are cineva idee daca exista vreo reglementare legala care sa interzica expres sau implicit participarea unui ordonator principal de credite (de ex. un primar) ... (vezi toată discuția)
Despre controlul financiar preventiv saraniculai saraniculai buna seara as dori o lamurire Sunt referent intr-o primarie unde lucrez de 30 ani, persoana care a fost inputernicita cu viza CFP va iesi la pensie ... (vezi toată discuția)