Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Amezi neplatite
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Amezi neplatite

Buna ziua!Am o nepoata care cu 3si ceva,4 ani in urma a luat cateva amenzi,pe care nu le-a platit,plecand din tara la un moment dat.Acum 3 ani a nascut,fetita crescand-o strabunica ei.Vreau sa va intreb,se poate ca acum ,contravaloarea amenzilor sa fie oprita din alocatia copilului?Sau este o minciuna scornita de strabunica fetitei ca sa scoata bani in plus de la mama fetitei (este nepoata de la fata)?Alocatia o incaseaza strabunica.Mama fetitei are mutatie la aceeasi adresa cu fata si strabunica.Atat sunt curioasa sa aflu!Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns,multumesc anticipat!
Nu , asa ceva nu este posibil. Alocatia fetitei este un drept al ei personal, care nu poate fi retinut in alte scopuri decat acela in vederea caruia ii este atribuita , si anume, intretinerea fetitei.
Multumesc foarte mult pentru raspuns,banuiam ca asa trebuie sa fie,mai ales ca o cunosc foarte bine pe strabunica fetitei si-i stiu caracterul.Numai ea putea fi in stare de aceasta minciuna.Multumesc inca o data!
Ieri am luat o amenda la RATB. Abia ma urcasem in tramvai si vorveam la telefon, dupa ce am inchis nu am mai apucat sa ccompostez biletul deoarece controlorul mi l-a cerut. I-am spus ca abia urcasem si abia pornise tramvaiul si nu am avut timp dar nu am rezolvat nimic.A sezizat organul de politie care-l insotea, am coborat la urmatoatea statie, i-am explicat din nou dar mi-a completat procesul verbal cu o amenda de 100 lei dupa ce prin statie i s-a spus ca nu am mai avut astfel de antecedente. Credeam ca o sa imi completeze pv cu avertisment ceea ce i-am si zis dar a zis ca nu el este cel care vrea sa imi dea amenda ci eu sunt aceea ca il tin in frig in strada sa-mi completeze pv!!!!???. Mi se pare ca am fost nedreptatita si nu mi s-a parut corect sa-i dau bani ca sa renunte la amenda. Am semnat pv deoarece a refuzat sa imi dea buletinul daca nu semnez si ca martor nu a semnat nimeni.Asvrea sa intentez o actiune in judecata pt IJP Dolj, ce ma sfatuiti, am vreo sansa de castig?
daca aveti vreun martor macar, a-ti avea sanse sa castigati contestatia.

puneti accent pe faptul ca a-ti semnat pt luare la cunostiinta si nu pt ca a-ti fost de acord cu sanctiunea, intrucat "Am semnat pv deoarece a refuzat sa imi dea buletinul daca nu semnez si ca martor nu a semnat nimeni".

puteti sa faceti si o reclamatie pt abuz in serviciu celui care v-a retinut buletinul intrucat nu avea acest drept ...

merita sa incercati, nu va costa nimic. plangerea contraventionala este scutita de taxe de timbru, dar trebuie sa o depuneti in maxim 15 la judecatorie
si foarte important, plangerea suspenda executarea in cazul amenzilor, conform art 32, alin 3 din OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.