Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre Divort

Sunt maritata a doua oara cu fostul sot.In prima instanta am avut custodia comuna si eu tutela.De data aceasta copilu are 6 ani,problema este ca de fata cu copilu ma batut,ma jignit.Sunt plecata la munca in Germania si tatal in lipsa mea ,virbind pe mess cu el ii spunea copilului ca mama e (editat de moderator- cuvinte vulgare) si ma injurat foarte urat si cu cu conotati sexuale.Ce imi doresc este ca sa am tutela si custodie comuna.Sa pot sa plec cu el afara din tara.Pot sa obtin acest lucru?Nu vreau sa fie singur cu copilu ii baga in cap numai lucruri urate despre mine.Ce ma sfstuiti sa fac?
gi-jane2, moderator
Introduceti actiune de divort si solicitati stabilirea domiciliului minorului la dvs.
Apoi dupa terminarea procesului de divort, puteti pleca cu copilul in Germania, evident cu acordul tatalui.
Daca acesta refuza sa va dea acordul solicitati suplinirea acordului printr-o actiune in instanta.
Ar fi bine, daca ati fi avut si un certificat medico-legal in legatura cu bataile primite. Daca nu aveti pana acum, sa tineti cont in viitor, daca mai sunteti supusa violentelor , mergeti si va scoateti certificat de la IML.
Custodia poate fi comuna (ca regula) sau exclusiva (exceptia). Ca sa obtineti o custodie exclusiva e mai greu dar nu imposibil. Oricum va trebuie mai mult decat simple vorbe/afirmatii. Trebuie ca tatal sa puna in percol dezvoltarea emotionala si psihica a copilului si asta trebuie constatata de o persoana autorizata.

Copilul se afla cu dvs in Germania ? Unde este domiciliul lui ?