Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tatal refuza sa-si dea acordul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tatal refuza sa-si dea acordul

- divortul a fost anul trecut in ianuarie , pe vechiul cod, si mama are custodia copilului , tatal are drept de vizita
- mama sa recasatorit cu un cetatean roman cu domiciliul in UE si vrea sa plece , sa se mute cu copiii in domiciliul noului sot
- tatal nu vrea sa-si dea acordul pentru ca copiii minori sa plece din tara
- unul din parinti are reclamatii inventate , in cercetare , nefinalizate
Ce se intampla cu copiii, cine hotaraste in ce tara vor locui
daca divortul a fost pronuntat in baza vechiului cod civil, din ce am inteles copiii sunt incredintati in exclusivitate mamei. In baza hotararii obtinute, legalizate la instanta care a pronuntat-o, mama poate obtine pasapoarte copiilor si ulterior sa plece cu acestia din tara. Daca copiii au fost incredintati in exclusivitate mamei, doar aceasta decide asupra lor.
Tatal poate intenta actiune pentru ca instanta sa dispuna exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti(regula conform noului cod civil). Asa nu va mai putea iesi din tara fara acordul tatalui.
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
Tatal poate obtine autoritate parinteasca comuna.iar mama sa plcece cu minorul din tara...
Tatal poate merge sa isi vada copilul acolo.
Sau,sa vina copilul la el...
In ce ordine, domnule avocat?
Daca tatal obtine autoritate parinteasca comuna, mama trebuie sa-i ceara acordul si daca tata nu vrea?/
Suplinirea semnaturii este alt proces, si acolo tata se poate opune si daca e convingator....
Intru totul de acord cu Martonze( nu sunt de acord cu colegul care afirma ca poate sa plece cu copilul din tara).
Pai daca autoritatea parinteasca se exercita de ambii parinti, trebuie acordul celuilalt parinte.
Singura cale de a pleca fara acord este de a introduce o actiune pentru suplinire consimtamant, asa cum a afirmat Martonze.