avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tatal refuza sa-si dea acordul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tatal refuza sa-si dea acordul

- divortul a fost anul trecut in ianuarie , pe vechiul cod, si mama are custodia copilului , tatal are drept de vizita
- mama sa recasatorit cu un cetatean roman cu domiciliul in UE si vrea sa plece , sa se mute cu copiii in domiciliul noului sot
- tatal nu vrea sa-si dea acordul pentru ca copiii minori sa plece din tara
- unul din parinti are reclamatii inventate , in cercetare , nefinalizate
Ce se intampla cu copiii, cine hotaraste in ce tara vor locui
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:31, 29 Septembrie 2012
daca divortul a fost pronuntat in baza vechiului cod civil, din ce am inteles copiii sunt incredintati in exclusivitate mamei. In baza hotararii obtinute, legalizate la instanta care a pronuntat-o, mama poate obtine pasapoarte copiilor si ulterior sa plece cu acestia din tara. Daca copiii au fost incredintati in exclusivitate mamei, doar aceasta decide asupra lor.
Tatal poate intenta actiune pentru ca instanta sa dispuna exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti(regula conform noului cod civil). Asa nu va mai putea iesi din tara fara acordul tatalui.
Ultima modificare: Vineri, 28 Septembrie 2012
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
Tatal poate obtine autoritate parinteasca comuna.iar mama sa plcece cu minorul din tara...
Tatal poate merge sa isi vada copilul acolo.
Sau,sa vina copilul la el...
In ce ordine, domnule avocat?
Daca tatal obtine autoritate parinteasca comuna, mama trebuie sa-i ceara acordul si daca tata nu vrea?/
Suplinirea semnaturii este alt proces, si acolo tata se poate opune si daca e convingator....
Intru totul de acord cu Martonze( nu sunt de acord cu colegul care afirma ca poate sa plece cu copilul din tara).
Pai daca autoritatea parinteasca se exercita de ambii parinti, trebuie acordul celuilalt parinte.
Singura cale de a pleca fara acord este de a introduce o actiune pentru suplinire consimtamant, asa cum a afirmat Martonze.

Alte discuții în legătură

Reprezentant legal minor - urgent vilies0507 vilies0507 Bună ziua! Ce înseamnă să fii reprezentant legal al unui minor? Înseamnă că părintele care devine reprezentant legal are autoritate părintească ... (vezi toată discuția)
Controverse excludere de la exercitarea autoritatii parintesti cezarad cezarad Va prezint o speta: o mama care are un copil cu un tip cu care nu a fost casatorita niciodata, nu poate iesi cu copilul din tara intrucat i se cere de catre ... (vezi toată discuția)
Custodie copii minori andreea1184 andreea1184 Daca tatal este plecat din tara si eu la randul meu vreau sa plec sa ma stabilesc cu copii in afara tarii cum pot proceda?Am vreo sansa daca actionez in ... (vezi toată discuția)