Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce ma sfatuiti sa fac?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce ma sfatuiti sa fac?

Buna
De o vreme o persoana ma bombandeaza cu plangeri penale ,reclamatii la dna si la locul de munca prin care imi aduce un prejudiciu grav de imagine cu scopul de a fi concediat (sistem bugetar) Mi-a facut reclamatie iclusiv la secretarul de stat la care ne subordonam
Mentionez faptul ca cele doua plangeri penale au fost clasate de catre parchet
Va rog sa ma indrumati inspre ce cai sa ma indrept tinand cont de noul cod penal in care nu este prevazuta defaimarea sau calomnia
Nu cunosc situatia de fapt, dar analizati dvs daca nu cumva puteti depune plangere pentru inducerea in eroare a organelor judiciare.
ART. 268 c.p.
Inducerea în eroare a organelor judiciare
(1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat