Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua am si eu o intrebare daca se poate. Acum 5 ani tatal meu a decedat si ne-a lasat noua (5 FRATI SI MAMA NOASTRA)un teren extravilat de 2500 m si o casa la curte.Mentionez ca si la teren si la casa tata le-a avut mostenire de la parintii lui si in acte este numai el trecut.M-ar interesa daca facem succesiunea sa stiu cam cat ne-ar costa taxele cu aproximatie si cat revine in procente fiecaruia dintre mostenitori. va multumesc anticipat
Taxele le aflati de la notar ca va taxeaza functie de valoarea mostenirii. O sa platiti si impozit de 1 %,
Mama mosteneste 1/4, iar toti copiii impart egal, 3/4.