Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare sediu social firma in spatiu inchiriat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare sediu social firma in spatiu inchiriat

Buna ziua, sunt proprietarul unui apartament pe care l-am inchiriat unei pers. fizice cu destinatia de locuinta. Acum pers. fiz. doreste sa-si infiinteze o firma cu sediul social in apartamentul inchiriat. Eu ca proprietar sunt de acord dar nu stiu ce trebuie sa fac pentru acest lucru. Ea spune ca ii trebuie contractul de inchiriere, copie dupa actul de proprietate si un contract de comodat intre mine si viitoarea firma. In conditiile legislatiei actuale, sunt suficiente aceste acte din partea mea si care sunt conditiile ca persoana sa-si faca firma iar eu ca proprietar sa nu schimb destinatia de locuita a apartamentului si nici sa nu platesc impozit pe cladire pentru regim nerezidential?
~ Conținut șters la cerere ~