Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire din concediu crestere copil

Buna ziua
in cauzl in care tatal este in concediu crestere copil (data nasterii copilului:27.08.15) pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului
el trebuie sa se intoarca la munca in 27.07.17?sau poate si in 27.06.17?
pt ca mama indeplineste conditiile de a beneficia de CCC , dar nu doreste...
ca sa beneficieze de stimulentul de insertie trebuie sa se intoarca inainte cu o luna, adica cu 27.07.17?
sau poate si cu luna mai, sau iunie?

1. OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .
In speta, pentru stimulent trebuie sa revina la munca anterior datei de 27.06.2017.

2. - Daca mama copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru tata se diminueaza cu o luna de zile, tatal revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.

- Daca mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru tata nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
multumesc