Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte casa pierdute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte casa pierdute

Socrii mei au pierdut actele casei,ce pasi trebuie urmati pentru refacerea tuturor actelor,de unde trebuie inceput?? Multumesc anticipat
Daniela005, utilizator
Care sunt actele casei pe care le-au pierdut socrii dvs.?
Toate! Nu se mai gaseste nimic si dupa cate se pare actele erau pe parintii socrului meu! Vrem sa refacem totul din nou,ca sa fie in ordine dar Cartea Funciara ne cere un nr de lot si primaria spune ca nu au nimic(ceea ce nu inteleg,doar se plateste impozit pe casa si pamant) de aceea doresc sa stiu de unde pot sa incep refacerea actelor,socrii mei traiesc dar vreau sa-i ajut! Multumesc!
Daca au fost facute actele la notar, mergeti la acel notar sa va dea copii.
Doamna, am inteles ca sunt toate pierdute, ne intereseaza care erau actele lor de proprietate... donatie, vanzare, ce acte aveau pe casa?
De notar nu poate fii vorba, contractul a fost facut,probabil o data cu casa,asta e problema! Multumesc

Act de proprietate,doar ca erau pe parintii socrului meu,deci actele au fost facute de mult,foarte mult timp...Casa este la tara,ei au facut-o,nu este cumparata! Noi acuma am constatat ca nu exista acte pe casa,stiu ca trebuie o gramada de acte,succesiuni si altele,dar vrem sa gasim prima data contractul initial si apoi pe rand o sa facem tot ce trebuie! Multumesc d-na Avlil..

[ mesaje conexate ]
trandafir2, moderator