Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acte casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acte casa

Ne-am construit o casă în grădina părinților noștri, si vrem sa ne facem acte ca sa putem sa facem contractul pentru energie electrică apa... Problema e ca nici părinți noștri nu au acte prin notariat doar prin primărie adică plătesc impozite la casa lor și la pământul unde este construită casa lor .
Reformulati va rog: ``nu au acte prin notariat doar prin primărie``
Buna ziua,
Incercati sa faceti rost de un act DE PROPRIETATE al terenului fie prin contract de vanzare cumparare fie prin uzucapiune.
Dupa aceia veti putea sa solicitati o accesiune imobiliara si sa aveti acte pe case si teren.
Actualele acte NU EXISTA.
Primaria nu are cum sa va emita acte de proprietate pe ceva.
Acum 30 de ani in urma când socri mei au luat acest pământ a fost dat de CAP si au rol la primărie tot lumina trasă pe numele lor apa doar ca nu exista acel TITLUL DE PROPRIETATE, doar niste acte foarte vechi precum au platit pamantul.

Vladislav20 a scris:

Reformulati va rog: ``nu au acte prin notariat doar prin primărie``

AndreeaRadu98 a scris:

Acum 30 de ani in urma când socri mei au luat acest pământ a fost dat de CAP si au rol la primărie tot lumina trasă pe numele lor apa doar ca nu exista acel TITLUL DE PROPRIETATE, doar niste acte foarte vechi precum au platit pamantul.

Vladislav20 a scris:

Reformulati va rog: ``nu au acte prin notariat doar prin primărie``

Daca sunt inregistrati la primarie la registrul agricol si elibereaza primaria o adeverinta in acest sens (anexa nr. 1.51/1 din ordinul 3442/2019) atunci in baza acestui act va puteti inscrie dreptul de proprietate in cartea funciara in baza art. 41 alin 10 din legea 7/1996. Nu este nevoie de actiune in instanta.
Da sunt înregistrați, plătesc impozite, ne-au luat in spatiu când ne-am facut noi buletinele. Si ei cum ar putea sa ne faca noua acte pe aceea bucata de pamant unde ne-am construit noi casa ?

Vladislav20 a scris:

AndreeaRadu98 a scris:

Acum 30 de ani in urma când socri mei au luat acest pământ a fost dat de CAP si au rol la primărie tot lumina trasă pe numele lor apa doar ca nu exista acel TITLUL DE PROPRIETATE, doar niste acte foarte vechi precum au platit pamantul.

Vladislav20 a scris:

Reformulati va rog: ``nu au acte prin notariat doar prin primărie``

Daca sunt inregistrati la primarie la registrul agricol si elibereaza primaria o adeverinta in acest sens (anexa nr. 1.51/1 din ordinul 3442/2019) atunci in baza acestui act va puteti inscrie dreptul de proprietate in cartea funciara in baza art. 41 alin 10 din legea 7/1996. Nu este nevoie de actiune in instanta.