Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate pentru cetateni straini
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate pentru cetateni straini

Am depus actele de plecare in SUA in anii 80 si mi s-a eliberat un pasaport fara cetatenie. Buletinul mi-a fost retinut la Securitate.
In SUA la primirea cetateniei americane am avut posibilitatea de a-mi schimba numele.
In momentul de fata am:
Din Romania:
Certificat de nastere
Certificat de casatorie
Pasaport pentru persoane fara cetatenie expirat
Posibilitate de primire in spatiu
Din SUA
Pasaport si carnet de conducere pe alt nume, fara nici un act care say arate ca este vorba de aceeasi persoana
Cum as putea obtine documente romanesti, cum ar fi buletin, Carte de identitate, passport etc, pe numele pe care l-am avut la nastere?
Ma aflu in Romania si vreau say raman aici definitiv
In primul rand trebuie sa va lamuriti: sunteti sau nu mai sunteti cetatean roman. Functie de aceasta intrebare cheie aflati ce aveti de facut mai departe: cereti permis de sedere in Romania (in calitate de cetatean american sau apatrid) si redobandirea cetateniei romane (ceea ce poate dura) sau, daca ati ramas cetatean roman, cereti carte de identitate la fel ca oricare alt cetatean roman.

[ link extern ]
Bună ziua
Cineva mia propus o mostenire si mia spus că trebuie săi dau o copie la buletinu...persoana era străină...pe urmă mia trimis si un formular sal semnez si mam oprit....ce poate face doar cu copia la buletin,atât iam dat,pe unrma mia spus după ce termină toate acctele trebuie sai platesc o sumă fe bani.
Anuntati Politia.